Єдиний національний урок «Будь помітним на дорозі»

21 травня наша школа доєдналася єдиного національного уроку «Будь помітним на дорозі», під час якого в класних колективах було переглянуто відеосюжети, проведено дидактичні ігри «Знайди потрібний знак», «Ти пасажир», практичні заняття «Знай і виконуй правила дорожнього руху», вікторини «Обов’язки пішохода», практичні заняття, бесіди з правил поведінки дітей під час дорожнього руху, зокрема: «Безпека перебування на вулицях: правила дорожнього руху, дорожньо – транспортні пригоди. Типові травмування пішоходів»; з молодшими школярами організовано ігри «Дорожні знаки відкривай – абетку безпеки вивчай», «Добре  – погано»,  виставку малюнків «Дорожні знаки на наших вулицях очима дітей»; відгадано загадки,  кросворди, складено тематичне лото.

Заходи сприяли формуванню у дітей ціннісного ставлення до власного життя та здоров’я, популяризації правил дорожнього руху, формуванню адекватних реакцій на різноманітні чинники ризику для життя.

День вишиванки у школі

Дрес-кодом дня була вишиванка, і вся школа замайоріла візерунками української вишиванки. Діти одягли національний одяг, щоб наш сьогоднішній світ наповнився неабиякою красою та гарним настроєм, вірою та надією на те, що все буде добре. А скільки цікавинок було підготовлено класними керівниками та виконано школярами в цей день. Під час години спілкування «#вишиванка_це_модно» учні початкової школи дізналися історію свята, ознайомилися із особливостями вишиванки різних регіонів України, розповіли про свої вишиванки, пояснювали значення кольорів та візерунків, показували ручні роботи бабусь – прабабусь, виготовили макети вишиванок, малювали орнаменти, шукали красиві візерунки для вишиванок серед довкілля, створили власну фотобутафорію. На уроці української мови читали вірші про вишиванку, а на уроці малювання оздобили орнаментом рушники, сорочки героїв. У 1-В класі пройшов парад вишиванок. А учні 2-Б та їх батьки взяли участь у челенджі «Я їду по світу в вишиванці!»

Здобувачі освіти 5- 11класів були активними учасниками фотоквесту до Дня вишиванки. Створили відеороліки про легенду про вишиванку, записали відеопривітання з Днем вишиванки, виготовили листівки до свята, склали сенкани до слова «Вишиванка», підготували фотогалерею «Вишиванку одягай – Україну кохай!» Майбутні випускники школи зазирнули до української світлиці, а всі разом зробили багато світлин зі своїми друзями та родиною в цей день. Дякуємо всім за активну участь та любов до нашого оберега.

Вражаємо світ красою і розмаїттям українських вишиванок! Адже вишиванка – ознака нашої етнічної самобутності, єдності, шани предків, символ нескореності та свободи!

Будинок знань Моя квітуча вишиванка

Дорогі учні, ласкаво просимо до будинку знань

«Моя квітуча вишиванка»!

Тут на вас чекають зустрічі з мешканцями будинку, які підготували цікаві завдання. Правила гри: для переходу на ігрове поле необхідно клікнути на двері ліфта. Натискаючи на кнопки номерів поверхів, ви потрапляєте на потрібний вам поверх. На кожному поверсі розташовано по двоє дверей. Для входу в квартиру клікніть мишкою на двері. Ви опинитесь у кімнаті, де розміщено завдання. Якщо обрана відповідь невірна, вона погойдається на місці. Якщо завдання виконано вірно, рамка з правильною відповіддю змінить колір. 

Дорогі друзі, запрошую вас у царство

неперевершених  українських вишиванок!

 

  1. На Київщині вишивали дрібні геометричні та рослинні мотиви: 

зірки, квіти, виноградні грона. З часом більш поширеними ставали … орнаменти. Які саме: геометричні, рослинні, зооморфні, квіткові?

  1. У цьому регіоні використовувалися дуже тонкі нитки, що вимагало від рукодільниць надзвичайної майстерності. Геометричний або рослинний орнамент вишивається … нитками або ж із украпленнями червоного і чорного. Якого кольору нитки були найбільш поширені у вишивці: сині, білі, жовті, коричневі?

  2. Велике багатство технік вишивання характерно для Вінницької області: низь, хрестик, вишивка штапівкою, настилання, верхошов, різноманітні види мережок
    тощо. Улюбленим був колір стиглого жита у поєднанні із чорним. Додавали також невеликі зелені і жовті елементи.

Що, на вашу думку, символізував жовтий колір: багатство, життя, вірність, радість?

  1. В орнаментах подільських вишивок переважає один колір. Характерним був геометричний орнамент із простих прямих, скісних, ламаних, зубчатих ліній. Серед поданих зразків знайдіть вишиванку з Хмельниччини. 

  2. На Буковині, окрім геометричного орнаменту, вишивали рослинний 

та зооморфний. Використовували навіть срібні та золоті нитки, бісер, шовк, вовну, металеві блискітки. Також тут вишивали особливо заквітчані сорочки. 

Що на вишиванках символізувала ружа (троянда)? 

  1. Вишивка білими нитками по білому полотну здавна називалася «полтавською». Для неї було характерним широке застосування різноманітних геометричних фігур, багатих рослинних візерунків, а також великої кількості мережок. 

Як називається техніка, якою виконується більшість візерунків на полтавських вишиванках: гладь, хрестик, низинка, плетінка?

  1. Тепла гама кольорів вирізняє донецьку вишивку від інших. В ній багато сонця, більше червоного, ніж чорного. Орнаменти яскраві, чорно-червоні на світлому (білому) тлі. Якщо були рослинні мотиви – то це пишні квіти, цілі букети і дерева. Зображали й птахів. Метелики втілювали ангелів-хранителів. А що символізували лебеді, півні, павичі та голуби: немовлят, молодят, парубка, козака?

  2. Особливістю луганських вишивок є поліхромні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою, завдяки чому створюється враження рельєфності. Тут здавна вишивали хрестиком і гладдю. Вміння вишивати на Луганщині передавалось із покоління в покоління. Народному ремеслу дівчаток починали навчати ще з раннього віку. 

Скільки рушників, за традицією, повинна була мати дівчина на день сватання: 6,8,10,12?

  1. У цьому регіоні любили поєднувати одразу по кілька різних візерунків. 

Аби вишиті елементи виділялись та ставали об’ємними, між ними залишали чисте полотно. На білому полотні розливаються геометричні орнаменти чорного, червоного, жовтого, синього та зеленого кольорів. Червоний – то любов, чорний – то журба, а зелений…? Оновлення життя, буяння; єднання з природою та лісовими духами; щастя, натхнення.

  1. Здавна волинська вишиванка славиться своєрідною красою. Переважають чіткі, прості геометричні фігури: зірки, ромби, ламані лінії. Ефект вишуканої простоти підсилювався тим, що для вишивання використовували найчастіше один колір ниток, наприклад, шили червоною ниткою на білій або сірій полотнині. Серед волинських візерунків переважали такі: хміль, виноград, баранячі роги,

чорнобривці, тощо. Що собою символізували китиці винограду: пам'ять роду, світло та захист, сімейне життя?

11. Харківщину від інших регіонів вирізняє те, що орнаменти вишивок виконували грубою ниткою для створення своєрідної рельєфності. Який мотив вишивки характерний для Харківської губернії: генеалогічне дерево, горщик з квітами, дерево життя? (Підказка на малюнку)

12. Вишивкам Херсонщини притаманний рослинно-квітковий орнамент. Один з найпоширеніших символів – «Світове дерево» – образ Матері-Землі. Часто зустрічалися також символічні зооморфні зображення. Поміркуйте, яка тварина була символом швидкості і витривалості, радості життя та оптимізму: кінь, ведмідь, лисиця, олень?

13. У більшості районів Тернопільщини майстрині віддавали перевагу геометричним узорам, насиченим темним кольорам. Орнаменти вишивали бавовняними нитками згущеними стібками. Всі візерунки чіткі, контрастні, з об`ємними елементами. Як називається знаменита тернопільська вишивка: Борщівська, Галицька, Подільська, Слобожанська?

14. Вишивка цього регіону вишукано проста та чітка за композицією. Домінуючим є найдавніший монохромний (одноколірний) геометричний орнамент, який переплітається зі слов’янською міфологією. Що означає квадрат на українській вишиванці: воду і плинність часу; досконалість і гармонію, чоловіче і жіноче начало; перемогу світла над темрявою?

15. Закарпатська вишивка – це дуже різнобарвна та густа вишивка. Традиційними тут були більше десятка кольорів. Чи не кожне село мало свою «улюблену» гаму: від чорно-фіолетової та вишневої до зелено-голубої. Основні фігури – ромб, який прикрашався іншими елементами,  і так звані кривульки (зиґзаґ). 

А що вони символізують: життєвий шлях, родинне щастя, домашнє вогнище?

16. На одеську вишивку мали вплив молдовський та румунський способи декорування. Тут вишивали хрестиком геометричні та рослинні орнаменти червоними, чорними, синіми та жовтими нитками. Ми вже з вами зрозуміли, що символізує квадрат на вишиванках, а тепер давайте спробуємо здогадатись про значення кола. Це – символ землі, сонця, життя чи добробуту?

17. У Запорізькій області використовували всі основні геометричні фігури та їхні поєднання. Домінуючим кольором у вишивці цього регіону виступав усе ж червоний. Найпоширеніші рослинні елементи – калина та ружі. Відомою на всю Україну була так звана чоловіча чумацька сорочка – з широкими рукавами, де вишивкою оздоблювався лише комір. З історії відомо, що чумаки довіряли прання тільки одній єдиній дівчині, бо: боялися, що чужі дівчата можуть пошкодити орнамент, так показували свою вірність коханій; мама відмовлялася прати.

18. Кримські татарки теж люблять вишивати. Природно, що їхня вишивка відрізняється від більшості типових на материковій Україні. Вони часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами, правильно підбираючи кожну квітку. Головні знаки, використовувані майстрами тут такі: 

Жіночий знак – нахилена квітка чи вигнута гілка;

Чоловічий знак – родове дерево чи могутній дуб;

Гвоздики – літня людина чи немовля;

Тюльпани – дорослий чоловік чи молодий хлопець;

Троянда – жінка чи дівчинка.

Презентація

Відеоогляд гри про вишиванку

 

День школи

День школи – це свято для всіх!
Хай лунає в ній завжди учнів радісний сміх.
Хай збирають всіх  дзвоники ранком щодня,
Хай щасливою буде шкільна сім’я!

Є різні свята – державні, професійні, сімейні….А день школи – це який? Звісно,  сімейний!  Це коли всі разом, коли всім весело,  коли всі  щасливі, коли всі один одним пишаються! Карантинні обмеження внесли свої зміни в традиційне святкування Дня школи. Цього року усіх школярів об’єднав проєкт «Зелена толока», що дав можливість посадити на подвір’ї закладу кущі та квіти.   Сьогодні найактивнішими були учні  початкової школи, які познайомилися з історією школи, створили вітальні листівки, організували виставку малюнків про школу «Портрет моєї школи». Діти танцювали та співали пісні про «другий дім», взяли участь у грі «Моя школа» . Школярі 2-Б, 3-Б класів представили проєкт « Школа майбутнього» та художній вернісаж «Вітаємо, рідна школо!» 

Усі справи вдосконалили вміння працювати творчо і разом.

Процвітання тобі, моя рідна школо, успіхів, удачі і гідних досягнень педагогічному колективу, школярам – нових перемог і звершень у навчанні, спорті, громадській діяльності, батькам – поваги до школи, гордості за своїх дітей.

З Днем школи!

На гостинах у Центрі “Вікно в Америку”

17 травня Черкаський інформаційно –  культурний Центр « Вікно в Америку» провів захід, присвячений Дню Європи. У ньому активну участь узяли учениці 11-А класу та їхня вчителька Кулик О.В.  Дівчата продемонстрували свою вправність у володінні іноземною мовою та дізналися про цікаві факти, звичаї і традиції  країн Європи.

Наші учні на міжнародній арені

06.05.2021 р. Тимофеєва Емілія, учениця 9-А класу, разом із учителем німецької мови Шелест Л.В. взяли участь у міжнародній онлайн зустрічі, яка була організована Паперовим театром м.Нюрнберг за підтримки Гете Інституту. Діти та підлітки з Німеччини, Австрії, Італії, України, Молдови, Сербії та інших країн презентували свої креативні роботи та висловлювали думки щодо права та проблеми несправедливості у світі. Усі роботи будуть представлені на виставці «Міжнародний дитячий суд справедливості» в м.Нюрнберг. 

Розумник- 2021

У дистанційному інтелектуальному конкурсі-грі "Розумник-2021" посів ІІ місце Строгецький Марк, учень 3-В класу. Вітаємо Марка та дякуємо  вчительці Саєнко Світлані Анатоліївні за підготовку талановитого хлопця.