Уже кілька місяців ЗМІ говорять про можливу загрозу військового вторгнення зі сторони Російської Федерації.
“Нова українська школа” зібрала поради, як діяти у випадку, якщо на території, де ви перебуваєте, розпочалися військові дії або стався терористичний акт. Адміністрація вирішила перепостити цей матеріал в надії, що ці рекомендації не пригодяться.
Якщо ви опинилися в зоні бойових дій:
* Намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом і роботою, зменшить кількість поїздок без важливої причини, уникайте місць скупчення людей.
* Виходячи з приміщень, дотримуйтеся правила правої руки і пропускайте вперед тих, хто потребують допомоги, ― це допоможе уникнути тисняви.
* Не встрявайте в суперечки з незнайомими людьми ― це допоможе уникнути провокацій;
* У разі надходження інформації з офіційних каналів державних органів влади про можливу небезпеку передайте її іншим людям: родичам, сусідам, колегам.
* У разі появи озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покиньте небезпечний район, якщо маєте таку можливість.
* Уникайте колон техніки й не стійте біля військових машин, які рухаються.
* Поінформуйте органи правопорядку, місцеві органи, військових про людей, які здійснюють протиправні та провокативні дії.
* У разі потрапляння у район обстрілу сховайтеся в найближчому сховищі або укритті й не виходьте ще деякий час після закінчення обстрілу.
* Якщо таких сховищ поблизу немає, використовуйте нерівності рельєфу (наприклад, канави, окопи, вирви від вибухів).
* У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу сховищ ― ляжте на землю головою в бік, протилежний до вибухів, і прикрийте голову руками або речами.
* Якщо поряд із вами поранено людину, надайте першу допомогу й викличте швидку, представників ДСНС України, органів правопорядку, за необхідності ― військових. Не намагайтеся надати допомогу пораненим, поки не завершився обстріл.
* Якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, а також протиправних дій (наприклад, арешту, викрадення, побиття), спробуйте зберегти якнайбільше інформації про обставини подій.
У жодному разі не можна:
* Наближатися до вікон, якщо почуєте постріли.
* Спостерігати за перебігом бойових дій, стояти, чи бігти під обстрілом.
* Сперечатися з озброєними людьми, фотографувати й робити записи у їхній присутності.
* Демонструвати зброю або предмети, схожі на неї.
* Підбирати покинуту зброю та боєприпаси.
* Торкатися вибухонебезпечних та підозрілих предметів, намагатися розібрати їх чи перенести в інше місце ― натомість негайно повідомте про їхнє розташування територіальним органам ДСНС та Національній поліції за телефонами “101” та “102”.
* Носити армійську форму або камуфльований одяг ― краще вдягайте одяг темних кольорів, що не привертає уваги, і уникайте будь-яких символів, адже вони можуть спричинити неадекватну реакцію.
* Якщо ви почули звуки сирен, переривчасті гудки підприємств або звуки гучномовця, що тривають протягом кількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал “УВАГА ВСІМ”.
Після цього необхідно:
* Увімкнути телебачення або радіо, інформація передається офіційними каналами протягом 5 хвилин після сигналу.
* Прослухавши повідомлення, виконуйте інструкції.
* Залишити теле- і радіоканали увімкненими ― через них може надходити подальша інформація.
Після отримання повідомлення можливі такі варіанти дій:
* Залишатися вдома. Водночас необхідно пристосувати своє житло. Повідомте отриману інформацію сусідам.
* Перейти до укриття або евакуюватися в інший район. Перед виходом із будинку перекрийте газо-, електро- та водопостачання, зачиніть вікна і вентиляційні отвори.
* Візьміть із собою індивідуальні засоби захисту дихання і найнеобхідніші речі. Прямуйте до укриття або на збірний евакуаційний пункт. Допоможіть тим, хто потребують допомоги.
Деякі питання варто продумати заздалегідь, аби краще обладнати своє житло на випадок надзвичайної ситуації і захистити себе і близьких:
* за можливості дізнайтеся, де розташовані найближчі укриття, і перевірте стан підвального приміщення;
* перевірте наявність аварійного виходу;
* зробіть запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання;
* перевірте наявність в аптечці засобів надання першої медичної допомоги і продумайте, які ліки можуть знадобитися протягом тривалого часу;
* підготуйте засоби пожежогасіння;
* подбайте про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарики, свічки);
* підготуйте засоби для приготування їжі у разі відсутності газу і електропостачання;
* зберіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до сховищ;
* подбайте про справний стан приватного транспорту й запас палива для вчасної евакуації з небезпечного району;
* у холодну пору подумайте про альтернативний обігрів оселі на випадок відключення централізованого опалення.
Під час обстрілу стрілецькою зброєю:
* Під час стрілянини найкраще сховатися в захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванній). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль.
* Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками ― вони часто стають мішенями.
* Де б ви не перебували, тіло повинне бути в максимально безпечному положенні.
* Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоби близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин. Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою) ― це допоможе уникнути розльоту уламків
скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.
Під час артобстрілів:
* Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в під’їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися в підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об’єкти неміцні, ви можете опинитись під завалом або травмуватися.
* Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на шляху, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення.
* Захист можуть надати бетонні конструкції (окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку й канави.
* Закривайте долонями вуха та відкривайте рот ― це врятує від контузії, убереже від баротравми.
* Не розбирайте завали самостійно, чекайте фахівців із розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.
Під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню:
* Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно.
* Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень ― димні сліди ракет.
* Організуйте постійне спостереження, постійно тримайте в полі зору будівлі та споруди, які є поруч та які можливо використовувати як укриття. Після сигналу спостерігача є декілька секунд для того, щоби сховатись.
* Ховайтеся в підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирайте місце в кутку між несучими стінами та недалеко від вікон та дверей для того, щоби миттєво покинути будинок у випадку попадання снаряду.
* Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню або зміна позиції.
* Найліпшим укриттям має бути офіційне бомбосховище. Спробуйте заздалегідь уточнити в місцевої влади, де воно і як до нього потрапити. Мапи з нанесенеми адресами бомбосховищ місто поже публікувати на своєму сайті.
* Після закінчення артилерійських обстрілів на землі можуть лишатися снаряди, які не вибухнули. Про це необхідно повідомити ДСНС або ж іншим відйськовим чи правоохоронцям.
* Докладніше про те, як зрозуміти, що перед вами вибухонебезпечний предмет, можна прочитати в пам’ятці за цим посиланням або нижче.
Для запобігання можливого терористичного акту:
*Не торкайтеся в транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівнику поліції.
* У присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу і стогонів.
* У разі погрози терористів застосувати зброю лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів.
* Використайте будь-яку можливість для порятунку.
* Якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;
* Намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим працівникам спецслужб.
Рекомендовані дії, якщо ви опинилися в захопленій терористами будівлі:
* зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
* якомога тихіше повідомити правоохоронним органам про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
* не курити;
* не наближатися до дверей та вікон;
* чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
* сховати свої документи та візитні картки.
Якщо ви опинилися в захопленому терористами транспортному засобі:
* не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
* заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається, зніміть ювелірні прикраси;
* не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
* не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
* жінкам у мініспідницях бажано прикрити ноги;
* якщо представники влади почнуть спробу штурму – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
* після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів палива.
Під час того, як силовики звільняють від терористів будівлю чи транспортний засіб:
* лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;
* чітко виконувати команди працівників антитерористичного підрозділу, уникаючи різких рухів.
* Якщо в результаті обстрілів чи терористичного акту в будівлі сталася пожежа, то необхідно евакуюватися.
Правила пожежної безпеки для навчальних закладів для цього рекомендують:
* у найкоротший строк визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони;
* не залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;
* евакуацію людей починати з приміщення, у якому виникла пожежа, і суміжних із ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку і хворих потрібно евакуювати насамперед;
* у зимовий час на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку потрібно виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;
* ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування в небезпечній зоні дітей;
* виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;
* у разі гасіння треба намагатися насамперед забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;
* щоби запобігти поширенню вогню, диму, потрібно утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла.